#digidetox: Proč si zamilovat puzzle

Když máme hlavu plnou myšlenek a pozornost roztěkanou jak nervózní pejsek, není nic lepšího než se zastavit, vypnout technologie a být tady a teď. Kromě pohybu a pravidelné meditace pomůžou překvapivě třeba puzzle.

09.dubna 2020

09.dubna 2020

|

Lifestyle 

Skládačky o stovkách i tisících dílků jsou odborníky doporučovány jako skvělá mindfulness aktivita. Možná i proto teď zažívají renesanci. Na rozdíl od obrazovky počítače nebo telefonu za svou snahu a čas dostanete fyzickou odměnu a ponořit se do „flow” vám půjde raz dva. Jakmile totiž jednou začnete, jste polapeni.

Puzzle: Bijou Karman

Kdo skládá?

Skládá druhý nejbohatší muž světa Bill Gates i s manželkou Melindou. Skládá sexy Hugh Jackman, který hotový obrázek po dokončení s radostí a bolestí zároveň boří (důkaz tady). Skládá kytarista Rolling Stones Ronnie Wood údajně i během turné, když tedy zrovna nekoukají se zbytkem kapely na detektivní seriály. Skládá prý dokonce i královna Alžběta II., která sama zdobí mnohé puzzle. Během karantény skládala i Kylie Jenner a čtyři tisíce kousků vytáhla z krabice taky Ellen DeGeneres. Nikdy je ale nedokončila, protože prý na tohle nemá dostatečně velký stůl.

Puzzle: Friends

Vrcholky hor nebo Přátelé?

Složit si dnes můžete téměř cokoli. Chybí-li vám cestování, ponořte se do svěžích zelených mechů japonského lesa, do divokých vod Niagarských vodopádů nebo se uhrančivého kouzla polární záře. Milovníci umění si na puzzle pochvalují, že mohou se svým oblíbeným dílem strávit více času.

Patnáct stovek dílků, které do sebe po hodinách a dnech poslušně zapadají, pomohou ocenit i ty nejjemnější detaily a tahy štětcem. Historici skládají válečné scény, seriáloví nadšenci oblíbené postavy. Snílci a astronauti se nezaleknou ani náročnějšího tvaru, motiv měsíce v den startu Apolla 11 je samozřejmě kulatý.

Puzzle: Moon & Eggplant

Modernější design motivů tvoří třeba značka s krásným názvem Inner Piece. Ilustraci úchvatného architektonického divu, sluncem zalitou Murallu Roju od Španěla Ricarda Boffila nabízí Slow Down Studio. Přecházející pastelové barvy, ale třeba i lilek, višňový koláč nebo hranolky si zase objednáte na AreaWare. A jste-li opravdoví profíci, přidejte si na své puzzle curriculum i to průhledné. Sto čtyřicet čtyři akrylových dílků vás prý zaneprázdní na několik dní a bezesných nocí.

Puzzle: La Muralla Roja

Jak začít s puzzle?

1) Lícem nahoru

Budeme znít jako Captain Obvious, ale pro jistotu: vyskládejte si všechny dílky na stůl potiskem nahoru. Osvědčilo se nám také skládat na podložce, tu totiž můžete jednoduše spolu s rozestavěným obrázkem přemisťovat a u stolu se třeba i najíst.

2) Vrána k vráně

Začátek může být někdy nepřekonatelný. Usnadněte si skládání tím, že si z dílků vytvoříte barevné skupiny. Všechny dílky s nebem na jednu stranu, tráva na druhou, vodopády na třetí. 

3) Nejprve okraje

Nejjednodušší a také nejčastější způsob, jak začít, je poskládat nejprve okraje a od nich pak postupovat dál dovnitř. Najděte rohy, zkontrolujte na krabici, kde je nahoře a kde dole, a radujte se z prvního úspěchu.

4) Krabice, váš nejlepší přítel

Obrázek na krabici bude vaší alfou a omegou. Vždy jsou na něm různé sekce, hledejte proto výrazné prvky a detaily (obličeje, postavy, linie horizontu), a zkuste nejprve složit je. Dobře se totiž staví i bez zasazení do prostoru a každý hotový prvek přináší opravdu příjemný pocit uspokojení. Jakmile pár sekcí dokončíte, položte je tam, kde mají podle původního obrázku své místo. I když je zatím neumíte napojit, pomůžou vám představit si celou kompozici a hledat dílky, které je obklopují.

5) Přizvěte pomocníky

Čtvery oči jsou mnohem lepší než dvoje a skládání puzzle je super společná aktivita. Ať už si k nim otevřete víno a pustíte oblíbený playlist, nebo se vedle sebe tiše ponoříte do práce, potvrzujeme, že vás to bude bavit. Není od věci mít někoho, s kým sdílet frustraci z obzvláště těžké části skládačky (všechny jsou stejně černý!).

Puzzle: Boobs