5 knih pro dobrodružné duše, kterým chybí toulání

Vaším vzorem je Cheryl Strayed, víte, kdo je Alexander Supertramp, a BBC Planet Earth je pro vás stejný kult jako Sex ve městě? Budeme si rozumět. Tady je náš výběr knih pro ty, které rády z města utíkají do divočiny.

05.června 2020

05.června 2020

|

Lifestyle 

John Steinbeck: Toulky s Charleym

Roztomilý pudl, stárnoucí spisovatel. Ten druhý dostane pocit, že už nezná svou zemi, a vydá se obytňákem na cestu napříč Spojenými státy. Zastavuje v motorestech, které zdánlivě vypadly ze starého filmu, mluví s lidmi, zapisuje si jejich příběhy. Spí pod zelenými stromy, u zurčících řek, na loukách vedle farem, ale hlavně uvnitř svého pohyblivého domečku.

„Lidé se nepouštějí na cestu – cesta se pouští do nich.”

A dozvíte se i praktické tipy – třeba jak zařídit, aby se vám během jízdy samo vypralo špinavé prádlo.

Lajla Rolstad: Vlčí ostrov

Amerika podruhé, ale trochu jinak. Mladá norská autorka se rozhodne zvládnout diagnostikované deprese a úzkosti bez pomoci lékařů a medikace, a to v přírodě. Odjede proto na sychravý kanadský ostrov, kde sama hlídá opuštěný areál kempu, který mimo sezónu není ani živáčka. Je daleko od všecho – hodinu cesty od ostatních lidí, od civilizace. Překonává chlad, shánění potravy, strach.

V druhých dvou částech se vydává na roadtrip po Státech a do indiánské rezervace v Údolí koní. Na svojí cestě potkává neobyčejné lidi, samotáře, domorodce, podivíny žijící na okraji společnosti a v odlehlých končinách.

„Za minulého úplňku kroužili kolem chatky vlci, přišli nahlédnout i do okna obývacího pokoje. Ale já jsem se nebála, chlubí se Saskya. Když přijde vlk, znamená to vždycky nějakou novinku. Pokaždé mi poví něco nového o mně samé. To, že se objeví, má nějaký smysl. Obrazy kolem nás zrcadlí něco z našeho nitra, nejsou ničím jiným než průměty naší vlastní mysli, která se nám snaží něco sdělit.”

Paolo Cognetti: Osm hor

Dva kluci Bruno a Pietro se potkají v horách. Zatímco jeden tam vyrostl a zná vlastně jen krajinu kolem, druhý pochází z města a lásku k vrcholkům v sobě postupně hledá. V horách se do sebe zamilovali rodiče Pietra a výšlapy se stanou výchovnou metodou Pietrova otce, samotářského chemika dusícího v sobě v šedi Milána svůj vztek na celý svět i stesk po horských vrcholech. Pietro nakonec procestuje svět, objeví i daleké Himaláje, přesto se vždy vrací do italských kopců.

„Ty jsi ten, co odchází a přichází, já jsem ten, co zůstává." A každé z postav (a možná i z nás) je nejlíp v jiné nadmořské výšce.

Magnus Nilsson: Nordic: A Photographic Essay of Landscapes, Food and People

Tento tip se od všech ostatních liší hlavně formou. Otevřete fotoalbum švédské kulinářské hvězdy Magnuse Nilssona, který se vydal na cestu severskými zeměmi a kromě receptů sbíral také momentky lidí, krajiny i stolování.

Dozvíte se, jak chutná grónský žralok, co je to karjalanpiirakka a jak udělat „Skoal!” ve stylu.

Frances Mayes: Pod Toskánským sluncem

Tohle je trošku jiná divočina, odrážející se v chaotických pokusech italských řemeslníků dobře odvést svou práci.

Američanka si s manželem pořídí kamennou usedlost na toskánském venkově a pouští se do nekonečného obnovování její zašlé slávy. Vila Bramasole si ale vás získá stejně jako autorku – skrývá olivový háj, vůni léta, ale také výlety za lněnými ubrusy do starobylé Cortony, rajčata přímo z keříku a překvapivé fresky schované za nánosy omítky.

Až budete potřebovat prohrát teplými paprsky a po mrazivých výšinách si dostatečně odpočinout, přihoďte si k zprofanovanému Dej mi své jméno také tuhle knihu.

BONUS: Divočina do uší

Mořské vlny na skalnaté pláži v Chile, ptáci budující hnízdo na vrcholu kopce na Islandu, magický kapající strom ve Spojených státech, u kterého prší, i když neprší.

Tak trochu jiný podcast. Na Field Recordings najdete každodenní porci přírody, ať už jste kdekoli. Každá epizoda má kolem pěti minut a je doplněná stručným popisem přímo od jednoho z mnohých přispěvatelů. Taky slyšíte kojota?