#zkusteto: Gaga Dance - Izraelský taneční movement, který dobývá svět

Zapomeňte na demiplie, harlem shake, cha-cha-cha, nebo taneční kreace, které vás v patnácti naučila sestřenice na diskotéce. Objevit umění laissez-faire a odevzdat se moudrosti vlastního těla ve vás probudí nevídanou svobodu.

21.dubna 2020

21.dubna 2020

|

pohyb 

Je sobota odpoledne a já před obrazovkou počítače ve svém pokoji předstírám, že se moje páteř vlní jako vařená špageta. Kývu hlavou rytmicky ze strany na stranu, rukama hladím vzduch kolem sebe, občas se předkloním a pohladím i parkety. Tanečník na videu právě nabádá k zapojení nohou, vykopnout, zakroužit, protáhnout. Jako špageta si připadám docela sexy, když se ale zahlédnu v odrazu sebe sama, musím se rozesmát.

Možná proto jsou zrcadla na lekcích zakázána. Tady hraje hravost a schopnost nebrat se tak vážně prim. Poznejte gaga – druh instinktivního pohybu, který si užijete bez ohledu na předchozí taneční zkušenosti. Žádná zrcadla. Žádní diváci. Žádná choreografie a taneční figury. Žádné dobře nebo špatně. Pohyb, který vychází zevnitř a při kterém je mnohem důležitější improvizace a rytmus vlastního těla než estetika.

Tělo vám řekne, co máte dělat

Gaga je právem obaleno mnoha současnými trendy nálepkami, ať už je to meditace, mindfulness, nebo bytí v těle více než v hlavě. Může být také odpovědí, pokud cítíte touhu tancovat, ale žádný z populárních žánrů jako MTV dance, hip hop nebo swing vás neoslovil. Vyvinul ho dnes už legendární izraelský choreograf Ohad Naharin, umělecký ředitel celosvětově uznávaného tanečního souboru Bathseva Dance Company. 

Jeho cesta za tímto zdánlivě zvláštním, přesto přirozeným pohybovým jazykem, začala v roce 1998 začala v Tel Avivu, kdy po mnoha tanečních zraněních hledal cestu, jak znovu najít potěšení z vlastního těla skrz pohyb. Teprve v roce 2003 ale dostal název gaga a údajně nemá nic společné s Lady Gaga. Fanynkou gaga dance se ale mimo jiné rychle stala herečka Natalie Portman, která Naharinovu metodu využila i k přípravě pro svou Oscarovou roli primabaleríny ve filmu Černá labuť.

„Začneme si více uvědomovat vlastní tvar. Napojíme se na pocit nekonečných možností. Objevujeme další rozměry pohybu; užíváme si když nás svaly pálí; jsme vždy ve střehu; jsme si vědomi vlastní výbušnosti a občas ji použijeme. Měníme své zvyky tím, že nacházíme nové. Jdeme za hranici toho, co je nám vlastní. Umíme být v klidu a velmi přítomní zároveň,” říká o gaga Naharin, jehož příběh najdete také v dokumentárním filmu Mr. Gaga. 

Návrat ke kořenům

V Česku je však doposud jedinou certifikovanou lektorkou gaga Nataša Novotná. Tanečnice, spoluzakladatelka souboru současného tance 420PEOPLE a zakladatelka Kyliánova nadačního fondu v Praze. Na její lekce můžete zajít do zkušebny baletu Národního divadla na Anenském náměstí.

„Gaga je nová cesta ke získání zkušenosti a sebeuvědomění skrze vlastní tělo. Nabízí rámec úkolů vedoucích k jeho poznání a posílení, odlehčuje smyslům a imaginaci, zároveň přidává pružnost, výdrž a agilitu. Gaga umožní odkrýt tělesnou slabost, povzbudí ochablé části, vyjeví skryté bloky a pomůže nám zbavit se jich. Gaga je tréninkem instinktivního pohybu, posiluje vazbu mezi vědomím a nevědomím. Vede nás k prožitku čisté a nekomplikované svobody a potěšení,” píše Nataša v úvodu ke svým kurzům. Pokud se jich nemůžete dočkat a chcete začít hned, zkuste gaga s izraelskými lektory online.

Pro profesionální tanečníky je gaga něco jako kufřík s nářadím. Do svých choreografií v něm hledají nové formy sebevyjádření. I běžným smrtelníkům ale může gaga přinést mnohé. Sebevědomí, svobodu, hravost, možná až dětské nadšení z pohybu a prožitek vlastní tělesnosti. A ještě jednu věc, kterou jako neustále vytížená generace v životě potřebujeme: umění nechat být.